Държавата отпуска 350 000 лева за спасителни разкопки в античния град Хераклея Синтика

22.04.2025 13:58

350 000 лева отпуска държавата за спасителните разкопки в античния град Хераклея Синтика край Петрич, съобщава БНТ. Екип археолози започна проучване на терена заради предстоящото строителство на газопровода България - Гърция. За съжаление, някои от местата вече са били унищожени от иманяри през последните години.

След месец трябва да започне разширяването на газопреносната мрежа за връзката между България и Гърция. Археолозите вече са разкрили ранно средновековно жилище. Очакванията са да бъдат открити и няколко некропола.

Проф. Людмил Вагалински, ръководител на разкопките: "Взимаме материалите. Чертаем. Рисуваме. Всичко оставяме в музея. Не би трябвало да бъде пречка за строителството. Стига да не е някаква гробница, масивна. Камо ли с рисунки. Ако бъде евентуално застрашена тръбата, тогава вече трябва да се мисли какви мерки да се вземат, така че тя да не я унищожи. Но, ако тя, условно говоря, е на дълбочина по-голяма от тази, на която тръбата ще достигне, тогава би могла да се консервира. Да се зарие. Пак земята я пази, тръбата ще си остане отгоре. Това не е проблем."

Свеня Симон, археолог от Германия: "Можеш да видиш древния град. И така хората могат да си представят какво всъщност е било, което за хората, които не са запознати с археологията, е много трудно."
По данни в България има около 30 000 души, които изкарват прехраната си чрез иманярство. Некрополите на Хераклея Синтика са били едни от най-богатите в антично време. Затова и районът представлява голям интерес за нерегламентираната дейност.

Проф. Людмил Вагалински, ръководител на разкопките: "Иманярите са бич за българската археология и те ежедневно унищожават паметта ни, важна историческа информация, губим и пари. Ти изследваш скелет, какъв е този човек, с какво се е хранил, дори първите седем години къде е живял. Има такива анализи. Какъв статут е имал той. Това е ценно, това е историята. Това не може да се възстанови никога вече."

Арина Курзу, археолог от Русия: "Важно е да пазиш историята за себе си и да продължаваш традициите, защото това са корените на всеки човек. Когато говорим за проучване, е важно работата да върви системно и тя ще бъде професионална. Тогава ще имаме голямата картина за историята ни."


През изминалата година античното селище привлече стотици туристи от целия свят заради двете статуи, които бяха открити там. Археолозите се надяват на успешен сезон и през предстоящите месеци.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

65 нарушения в аварийна лента регистрираха ТОЛ камерите през почивните дни

21.07.2025 20:09    

65 са регистрираните нарушения за преминаване в аварийната лента о

Пред КПК! Протестиращ от БОЕЦ удари полицай: Ако трябва - паветата да полетя

Напрежение между протестиращи и полицаи пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в София на протест на гражданскот

Няма да премахват светофара в Кресна

Няма да се премахва светофарът в центъра на град Кресна по пътя за Гърция, само ще се удължи времето на зелената светлина, за да може пешеходците д

Председателят на СОС Цветомир Петров с предложение: Общинарите декларират подаръци над 250 евро

Общински съветник, който получи подарък, свързан с това му качество, чиято пазарна стойност е над 250 евро, е длъжен да го декларира в 14-дневен ср