Животът на това правителство не зависи от опозицията, а от управляващите. Не бих казал докогато им е изгодно, а докато употребата на властта е в тяхна полза. Това заяви пред бТВ проф. Росен Стоянов, преподавател по "Политически комуникации" в Нов български университет.
Ние виждаме, че част от опозицията подкрепя правителството. Поне до въвеждането на еврото. Към момента правителството е стабилно. Дори и това, което се случи с АПС на Доган, не мисля, че разклаща правителството, добави и социологът от "Алфа Рисърч" Павел Вълчев.
"Ако преценят в даден момент и се оттеглят, на тяхно място ще влезе Новото начало, срещу което те даваха гаранции. Ситуацията е почти парадоксална, странна, но до нея се доведоха самите политиците, които разчитаха на твърдите си електорати. Това разпарчетоса парламента! Имаме прекалено много формации, имаме фракции, коалиционни структури, което дава нестабилност - има много малки парченца, което дава невъзможност някой да тропне по масата, да се оттегли и коалицията да падне - веднага някой друг ще влезе", добави проф. Стоянов.
"За мен това е едно протягане на ръка към Пеевски. Но аз не смятам, че той ще влезе официално в управлението, а по-скоро като подкрепа. Това, което виждаме е, че този санитарен кордон се провали - виждаме го и към момента. Г-н Пеевски подкрепя управлението и участва във властта", заяви и Павел Вълчев.
"Това е една парламентарна игра с кворумите. Но голямата драма тук е, че не те успяха да направят така, че при разклащане на управляващо мнозинство да заемат някакъв вид вакуум. Хубаво беше те, дори в опозиция, да имат възможността да заемат активно място в парламента, а не да допускат това, което заявиха - да поискат вот на недоверие", заяви проф. Стоянов. А Вълчев уточни: "Делян Пеевски и неговото ДПС имат ключова роля. Ситуацията върви към една продължаваща стабилност в управлението."
За да гледаме на 1 януари 2026 като дата за влизането в еврозоната, определено трябва редовно правителство. Влизането в цикъла на служебни правителства и предсрочни избори няма да доведе до стабилност на комуникационния процес по темата за конвергенцията на валутата", завърши проф. Стоянов.
"Ако докладът за въвеждането на еврото е позитивен, ще е трудно да се разбере защо точно в този момент трябва да бъде съборено правителството. Трябва да се отговори и на страховете на обществото. Ще бъде много трудно", добави и Вълчев. И поясни: "И обратната схема не е проста. Кое ще е правителството, което ще иска да управлява при това положение?"
Възможно е да има трети вот на недоверие, ако има тенденция за все повече привличане на гласове срещу правителството - вътре в парламента, не извън него, заяви проф. Стоянов.
Смятам, че г-н Борисов има ключова роля. Факт е, не е премиер, но той е човекът, с когото се разговаря и от когото се търсят решения. Смятам, че той има достатъчно влияние за това как ще се взимат управленските решения, добави и Павел Вълчев.