Разпети петък е! Най-тъжният ден за християнството.
Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Иисус Христос, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството.
Разпети петък (или Велики петък) е един от най-съкровените дни в християнския календар. Той отбелязва разпятието и смъртта на Иисус Христос – моментът, в който човечеството става свидетел на най-голямата саможертва в името на прошката и спасението. На Разпети петък не се работи, не се шие и не се пере. Смята се, че земята е "черна", защото е поела кръвта на Спасителя.
В православната традиция този ден е изпълнен с дълбока символика и ритуали. Минаването под масата на Разпети петък е дълбоко символичен християнски обред, характерен за православната традиция, включително и в България.
Този ритуал се извършва в църквата и е част от богослужението, посветено на страданията и разпятието на Иисус Христос.
След Тайната вечеря Исус е арестуван по заповед на еврейските първосвещеници - Христос е обвинен в богохулство, тъй като Той се наричал Син Божий. Исус бил отведен за разпит при префекта Понтийски Пилат, който го изтезавал. Въпреки че се смята, че самият Пилат не смятал Исус за виновен и искал да го освободи и да екзекутира истинския престъпник Варава. Но по искане на народа той бил принуден да изпрати Христос на екзекуция. Божият син е бил разпнат на кръста, а в момента на смъртта му става земетресение.
Исус бил разпънат на "място на черепа"
Според Новия Завет Исус е разпнат на кръст на мястото, наречено Голгота, което по онова време било в покрайнините на стария Ерусалим. На арамейски, езика на Юдеите, Голгота се превежда като "мястото на черепа", тъй като това място е било хълма, чиято форма е наподобявала череп. Днес точното местоположение на Голгота все още е предмет на горещи спорове.
Исус е бил разпънат през 33 г.
Историци вярват, че Христос е бил разпнат в петък, 3 април 33 година от н.е. Въпреки, че са споменавани и други дати, включително 7 април 30 г. и 25 април 31 г., тезата, че Исус е починал през 33 г. звучи най-вероятна поради налични писмени контекстуални доказателства, както и геоложки фактори, като например земетресение, на което ще се спрем малко по-натам.
Христос издъхва в 3 часа следобед
Според евангелията Божият син умира около 15:00 ч., след като е прекарал шест часа, прикован на кръста.
Земетресение наистина се е случило
Когато Исус издъхва, Писанията твърдят, че земята била разтърсена от трус. В Евангелието от Матей, глава 27, се казва: "И когато Исус извика със силен глас, той издъхна. В този момент завесата на храма се разкъса на две отгоре до долу. Земята се разтресе, скалите се разцепиха и гробниците се разтвориха.
Според геологът Джеферсън Уилямс, в периода на смъртта на Исус наистина е имало сеизмична активност. Въпреки че е невъзможно да се каже дали земетресението се е случило точно в момента на смъртта на Исус, исторически факт е, че по това време в района действително е ставала сеизмична активност.
Понтийски Пилат действително е обявил Исус за невинен
Пилат Понтийски е позорно известен като римския управител, който осъжда Исус на смърт чрез разпятие. По-малко известен обаче е фактът, че Пилат първоначално признава Исус за невинен според римския закон. Еврейските лидери са онези, които заявяват, че той е виновен за много сериозно религиозно престъпление на богохулство, според еврейския закон. Те заявиха, че твърдението на Исус, че е Божият син, е обидно за Бог. Страхувайки се от репресии, Пилат отмени първоначалното си решение и осъди Исус на смърт.
Именно еврейски лидери заявиха, че той е виновен за много тежкото религиозно престъпление - богохулство, според еврейския закон. Категорични са, че обявлението на Исус за Сина Божий, наскърбява Бога. Опасявайки се от репресии, Пилат отменя първоначалното решение и осъжда Исус на смърт.
Римското разпятие било последното мъчение
Както ни раказват евангелията, Исус е бил публично бит, подиграван и заплюван, преди да бъде накаран да носи венец от тръни и тежкия кръст на гръб. Това е била обичайна практика за осъдените на смърт чрез разпъване от ръцете на римляните. Повечето жертви първо са били събличани голи, бичувани, подигравани и осакатявани. Издевателствата над семейството на жертвата също били нещо обичайно. Разпъването на кръст се явявало последната част от един ужасяващ и нечовешки метод на екзекуция.
Някои жертви умират от раните си, преди дори да стигнат до кръста, докато други прекарват от няколко часа до дни, висящи на прътите и умирайки бавно от задушаване.
Понякога римските войници проявявали милост и чупели краката на разпнатите, за да предизвикат по-бърза смърт. Това обаче не се е случило на Исус, тъй като когато войниците идват да го проверят, той вече е бил мъртъв. Вместо това те пробиват хълбока му, за да се уверят, че не е жив.
Малко вероятно е Исус да е бил прикован през ръцете
Докато писанията казват, че Божият син е получил рани в ръцете си, съвременният научен анализ поставя под съмнение дали този метод би задържал Исус на място, дори когато краката му също са били заковани. Ноктите най-вероятно щяха да се отделят през пръстите му под напрежението на телесното му тегло, смятат учените.
Вместо това се предполага, че Исус е бил прикован през китките си, по-здрава част от тялото, способна да го държи на място. Това обаче противоречи на евангелията и на преобладаващите образи на разпъването на Исус. Но без очевидци е малко вероятно някога да разберем със сигурност какво точно се е случило на разпети петък.
Разпети петък е ден на скръб, припомнящ несправедливата смърт на Исус като Негово изкупление за греховете на цялото човечество. На тази дата в църквите се отслужват специални служби и се изнася Плащаницата, в която е било увито тялото на Христос.
Забрани за Разпети петък - какво не трябва да правите
Според църковните вярвания Разпети петък трябва да се прекара възможно най-тихо и скромно - да се въздържате от всякакви развлечения и забавления и да се спазва строг пост.