Пролетта идва, а с нея и един от най-светлите християнски празници – Великден. Време за ново начало и нови надежди, предаде БТВ. Но как се е променил начинът, по който отбелязваме Великден през годините? Какво пазим от традицията и какво сме привнесли към нея? Как е у нас и как по света?
В миналото бабите на нашите баби са подчинявали Великден изцяло на духовното преживяване на празника. Строг 49-дневен пост, обредни хлябове – козунаци или питки и боядисване на яйца със специална символика. Първото яйце задължително е червено и с него са благославяни челата на децата за здраве. Днес много от великденските обичаи са запазени, но често се прилагат с по-малка строгост и повече креативност, пишат от NewBlog4U.
Все повече хора боядисат марбъл яйца и правят козунаци по TikTok рецепти. Участието в празничната литургия е привлекателно за мнозина, но често е само повод за Instagram сторита. Забравено или просто непознато е значението на ритуалите?
Обикалянето на църквата на Великден, известно още като „кръстния ход“ или „обиколката с плащеницата“, се случва в събота срещу неделя, точно в полунощ, по време на великденската литургия. Обиколките повтарят символично шествието на жените мироносци към гроба на Христос и символизират търсенето на Иисус, неговото възкресение и връщането му към живота. Малко преди това свещеникът е известил „Христос Воскресе!“ и е „раздал“ светлината от благодатния огън.
В света: раздвоени между култа към Христос и култа към шоколада
В миналото страни като Италия и Испания, процесиите на Велики петък и Възкресение са били грандиозни и силно емоционални. В Северна Европа традициите се коренят в езическите вярвания – символиката на пролетта, плодородието и възраждането на природата.
В САЩ Egg Hunt – търсенето на великденски яйца от децата е един от най-популярните ритуали, съчетан с плюшения великденски заек. В Германия и Австрия дърветата се украсяват с разноцветни яйца, а във Франция камбани „летят до Рим“ и носят шоколадови яйца.
Изкуството на великденските яйца
Боядисването на яйца е сред най-разпознаваемите великденски ритуали. Бабите на нашите баби са използвали естествени багрила – най-често люспи от кромид лук, червено цвекло или орехова шума. Днес възможностите са безброй.