Българите все още не познават добре и не умеят да отстояват правата си, не познават различните методи да ги защитят извън съда, казаха днес на пресконференция в Националния пресклуб на БТА във Варна експертите от Центъра за алтернативно решаване на спорове (ЦАРС) „Консенсус“ Елка Кръстева, Жени Калчева и доц. Елисавета Калинова-Панова.
Директорът му Елка Кръстева уточни, че "Консенсус" е лицензиран към Министерството на икономиката и индустрията и е включен в списъка на ЕК за такъв тип организации. Тя уточни, че в България има три такива органа, които позволяват хората да търсят алтернативни решения на проблемите си – Комисията за защита на потребителите и два центъра - в София и „Консенсус“ във Варна. Кръстева посочи, че споровете в ЦАРС се решават извънсъдебно, в рамките на помирителните производства.
Центърът е създаден чрез Програмата за единен пазар на ЕК, допълни директорът му. По думите ѝ той търси партньорства с граждански, браншови организации, местните власти, за да се споделят добри практики и да бъдат защитени по-добре интересите на потребителите у нас. Експертите в ЦАРС са разработили няколко стратегически документа, включително стратегия за прозрачност. Освен това те работят в мрежа от европейски партньори и решават трансгранични казуси.
Всяка държава в ЕС има системи за алтернативно решаване на спорове, а Центърът работи активно с органите от Испания и Португалия, допълни Жени Калчева. Тя уточни, че в „Консенсус“ се решават и проблеми на граждани на страни от ЕС, които имат конфликт с български фирми. Тъй като по всяка жалба се работи основно онлайн, сигнали в центъра се приемат и на български, и на английски език.
В Португалия и в Испания потребителските спорове се решават основно по извънсъдебен ред, допълни Калчева. Тя уточни, че системите за алтернативно решаване на проблемите не са напълно реципрочни с нашата, но са близки. Като проблем Калчева изтъкна, че у нас не се води статистика за извънсъдебното решаване на спорове. Кръстева допълни, че екипът на ЦАРС е създал платформа, която позволява да се качват отделните случи и решенията, което ще помогне за осигуряването на някаква статистиката, но освен това ще подобри и разпространението на добри практики.
Една от целите на екипа на „Консенсус“ е с правата и възможностите за решаване на спорове да се запознаят колкото може повече българи, посочи Елисавета Калинова-Панова. Според нея е добре извънсъдебните пътища да бъдат популяризирани широко, защото дават добри резултати.
Като проблем Кръстева изтъкна и финансирането на центровете за алтернативно решаване на спорове. По думите ѝ в страните от ЕС практиките са различни, но тези звена получават подкрепа - от държавата, от местните власти, от други източници. Предстои темата да бъде повдигната и у нас, посочи Кръстева и подчерта, че трябва да се намерят решения, защото в центровете работят висококвалифицирани експерти, които за сега действат основно на доброволни начала.
Кръстева уточни, че няма икономически сектор, където ЦАРС да не може да съдейства на потребителите. Според нея разрешаването на споровете извън съда има ефект и върху търговците, които винаги биха предпочели да прекратят нелоялните си практики, вместо да плащат разноски за дела.