Отровен блясък: Петте най-опасни бои за великденски яйца

Отровен блясък: Петте най-опасни бои за великденски яйца
16.04.2025 09:02

Традиционното боядисване на яйца е неизменна част от празнуването на Великден, но използването на неподходящи материали може да превърне този радостен ритуал в реален здравословен риск. Специалисти по безопасност на храните предупреждават, че някои видове бои могат да представляват сериозна заплаха за здравето на цялото семейство.

В преследването на най-ярките и атрактивни цветове много домакинства прибягват до нехранителни бои, което е категорично най-опасният избор. Анилиновите бои за тъкани, които често се използват заради интензивните си цветове, съдържат токсични съединения, които не бива да влизат в контакт с храни.

„Използването на художествени и индустриални бои като акварел, гваш, маслени бои или стенни бои е изключително опасно при боядисването на яйца, тъй като тези продукти съдържат химикали, които не са предназначени за консумация", обясняват експертите.

Не по-малко опасни са и обикновените канцеларски материали като маркери, флумастери и мастила за химикалки, освен ако не са специално обозначени като "подходящи за храни" или "безопасни за деца". Всички бои с неизвестен произход или неясен състав също трябва да бъдат категорично избягвани.

Защо нехранителните бои представляват риск?Опасността идва от факта, че тези продукти често съдържат тежки метали като олово, кадмий и живак, както и токсични органични съединения и дори канцерогени. Въпреки че яйчената черупка изглежда като надеждна бариера, вредните вещества могат да мигрират през порите ѝ, особено по време на готвене или при продължителен контакт.

Последствията от поглъщането на такива вещества могат да бъдат изключително сериозни – от остро отравяне и тежки алергични реакции до храносмилателни проблеми. При редовна експозиция съществува риск от трайни увреждания на вътрешните органи.

Какво да изберем за безопасно боядисване?Специалистите препоръчват два основни безопасни варианта:

Сертифицирани хранителни оцветители – при покупка трябва да се обърне внимание на етикета („хранителен оцветител", „за хранителни продукти") и наличието на сертификация по български или европейски стандарти. Задължително е стриктното спазване на инструкциите за употреба.Естествени багрила – най-надеждният и екологичен избор. За кафяво и златисто може да се използва силна отвара от лучени люспи, за жълто – куркума, шафран или отвара от моркови, а за розово и червено – сок от цвекло или горски плодове като малина и череша. Синьо-виолетови нюанси се постигат с отвара от червено зеле (с добавена капка оцет), а зелено – със спанак, коприва или магданоз.Дори при използване на безопасни бои, експертите съветват да се обръща внимание за пукнатини в черупката. През тях дори безопасните оцветители могат да проникнат вътре и да оцветят белтъка, което прави яйцето неподходящо за консумация.

Важно е да се отбележи също, че някои хора може да имат индивидуална чувствителност или алергии дори към разрешените хранителни оцветители, особено към синтетичните с E-индекси

Източник: novinite.bg

Здраве
Подобни  

Диетолог препоръча чудодеен зеленчуков коктейл при проблеми с хипертонията

16.04.2025 15:10    

Американският диетолог Деби Уилямс отбелязва значението на правилн

НЗОК с важна информация за пациентите

Националната здравноосигурителна (НЗОК) каса обогатява здравните досиета на пациентите чрез прехвърляне на данните от системата на Фонда към Национ

Учени откриха нов антибиотик за лечение на гонорея

Медицинският пробив в борбата с една от най-разпространените полово предавани инфекции е факт. Учени са открили, че антибиотикът

Умерената консумация на яйца може да намали риска от смърт

Ново изследване, публикувано в списание Nutrients, разкрива, че умерената консумация на