Нов случай на дете с тежък менингит. 12-годишно момче е настанено в столичната педиатрична болница “Проф. Иван Митев” в тежко състояние, потвърди за NOVA главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Детето е на апаратна вентилация и интензивно лечение, като предстои извършването на допълнителни изследвания. Все още не е изяснено какво е предизвикало усложнението. След проведеното спешно лечение, състоянието на момчето е стабилизирано, съобщи пред NOVA директорът на болницата д-р Благомир Здравков. Прилаганата терапия е разширена и към момента детето се повлиява положително.
Лекарите препоръчват в случай на рязко повишаване на температура, обилно повръщане, обрив или силно отпускане да се потърси незабавно медицинска помощ.
"Средното носителство в населението е между 5 и 10%, но има отделни колективи, където достига до 20-25%. Това значи, че всеки пети си я носи в носа и гърлото и тя не предизвиква нищо. В 7-8% предизвиква респираторна инфекция, на която вероятно изобщо няма да обърнете внимание, и едва в под 1% от случаите може да доведе до по-сериозно заболяване, да засегне наистина обвивките на гръбначния мозък и да доведе до тези най-тежки прояви. Това не зависи толкова от това дали ще се срещнем с причинителя, а от състоянието на организма ни в момента”, обясни доц. Кунчев.
Детето е в доста сериозно състояние. Все още очакваме резултатите от изследванията, които прави Националният център по заразни и паразитни болести, каза пред журналисти директорът на РЗИ-София д-р Данчо Пенчев.
Той добави, че няма данни за други случаи. По думите му не са констатирани контакти с предишните пациенти.
"Хората се имунизират вече и апелирам да продължат да се имунизират, ако намерят ваксини", заяви той.
Въпросът с ваксините е сложен, защото щамовете, които могат да предизвикат заболяването са много различни. Бактерията е една и съща, но има отделни щамове. Спрямо 4 от тях има ваксина, тя е налична в България. Повиши се малко търсенето, сега се нормализира - между 1000 и 1200 се правят годишно, коментира доц. Кунчев.
Доц. Кунчев каза, че 18 страни са включили тази ваксинация в календарите си, като мисли, че с малката бройка от заболели у нас, няма смисъл да става задължителна ваксината.
"Салмонелата расте много, което ме притеснява, защото сега покрай Великден ще се ядат яйца. Лаймската болест расте. Вирусите и хепатитите също. Скарлатината и варицелата обаче са с хиляди по-малко", успокои той.