Какво се прави на Велики понеделник?

Какво се прави на Велики понеделник?
14.04.2025 10:16

След празника Цветница започва най-важната седмица в християнския календар - Страстната седмица, която отбелязва последните дни от земния път на Исус Христос. Всеки ден от този период носи специално значение и се нарича "Велик", подчертавайки неговата духовна важност.

Велики понеделник е денят, в който според църковното предание Исус влиза в храма и с праведен гняв прогонва търговците, които са превърнали светото място в пазар. Той преобръща масите им, показвайки че Божият дом е място за молитва, а не за търговия и печалба. В същия ден Христос проклина безплодната смокиня, която изсъхва по негова воля - символ на душата без вяра, покаяние и добри дела.

В традицията на Велики понеделник се прави аналогия и с библейската история за Йосиф Прекрасни - продаден от завистливите си братя, оклеветен и хвърлен в затвора, но по-късно въздигнат заради мъдростта и добротата си. Той е прообраз на страдащия, но победил Христос.

Традиции и ограничения

През Страстната седмица постът става още по-строг - разрешени са само чай, вода, хляб и плодове. В последните три дни преди Великден се препоръчва консумацията единствено на хляб и вода, което е сериозно изпитание не само за тялото, но и за духа.

Народната традиция повелява през тези дни да се избягва всяка излишна суета и шум. Не е подходящо време за празници, веселби или тежка работа, свързана с груб труд в природата. Забранени са сватби, рождени дни и всякакви тържества - вниманието трябва да е насочено към молитва, покаяние и вътрешна тишина.

На въпроса дали е редно да се варосват овошките или да се сади в градината през тази седмица, традицията отговаря отрицателно - това не е време за такъв вид дейности.

Какво се прави на Велики понеделник

В този ден е препоръчително да се посети църква и да се чуят Евангелските слова, които ни доближават до Христовата мъдрост. У дома е подходящо време за пролетно почистване - изтупване на килими, забърсване на прах, измиване на прозорци, за да може светлината свободно да влезе. Препоръчително е да се ангажира цялото семейство в това начинание.

Подходящо е също да се почисти и гардеробът, като излишните вещи се дарят на хора в нужда.

Според старо народно поверие, жените, които искат да запазят красотата си, могат да измият лицето си с вода, в която е престоявал златен накит.

На Велики понеделник в миналото са се приготвяли дървата и храната за цялата седмица, за да не се върши излишна работа в следващите дни. Всичко в този ден говори за подготовка - както външна, така и вътрешна, защото човек не само дома си чисти, а и душата.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Доц. Георги Бърдаров: Между това да си религиозен и искрено вярващ има огромна разлика

20.04.2025 12:09    

„Раждаемостта се определя от начина на живот, нивото на обра

Мигранти окупираха вилните зони на Костинброд

Мигранти налазиха вилните зони в района на Костинброд. Заради зачестилите случаи собственици на имоти се самоорганизират и правят обиколки по графи

Атанас Зафиров с празничен поздрав към българските граждани: България ще я бъде!

Заместник министър-председателят на Република България и председател на Националния съвет на БСП Атанас Зафиров отправи поздравление към българскит

Патриарх Даниил ще отслужи богослужение за Второ Възкресение Христово в храм "Св. Неделя"

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи днес богослужение за така нареченото Второ Възкресение Христово в митрополитския катед